Pitbull YasağıZaman zaman gazetelerde çıkan “pitbull şuna saldırdı, şunu yaraladı” türü haberlerden sonra hep aynı tartışma yaşanır; Pitbull beslemek suç mu değil mi?

24 Haziran 2004’te çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu’nun 14. maddesinde yer alan; “pit bull terrier, Japanese tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; sergilemek ve hediye etmek yasaktır” ibaresi her geçen gün insanların kafalarını karıştırmaya devam ediyor. pit bull’u olan suçlu mudur? Suçluysa bunun cezası nedir? Peki ya pit bull’unu 2004’ten önce aldıysa? Şimdi bu pit bull’lar ne olacak? Yasadaki “gibi” bize neyi anlatmak istiyor? Madem kanunda satışı yasak deniyor o zaman Eminönü’nde, internet üzerinden ve pet marketlerden yapılan satışlara nasıl izin veriliyor? İnsanlar kafalarındaki bütün bu yanıtsız soruların yanı sıra her gün medyada yer alan yeni bir pit bull vahşeti haberiyle irkiliyorlar. Gelin bu pit bull “canavarını” yakından tanıyalım ve yasadaki yerini öğrenelim.

Pit bull’u tanıyalım

Pit bull terrier, 19. yüzyılda İngiltere’nin Staffordshire bölgesinde bulldog ile çeşitli terrierlerin çiftleştirilmeleriyle elde edilen bir tür. ABD’ye getirilen bu cins burada ağırlığını arttıran ve başının daha güçlü hale gelmesini sağlayan yöntemlerle şu andaki durumuna getirildi. Pitbull erkekleri 44–46 cm, dişileri 40–42 cm yüksekliğinde oluyor ve ağırlıkları 17–20 kg arasında değişiyor. Güçlü, kaslı bir gövdeye sahip bu hayvanlar aynı zamanda çok da çevik olarak biliniyorlar. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshire, İngiliz köpek kulübü tarafından ise Amerikan pit bull terrier olarak sınıflandırılan pit bull’lar düşmanlarıyla öldüresiye savaşan bir tür. Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilmesini sağlayacak kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkâr bir köpek haline getirilebildikleri gibi çok da iyi bekçi köpeği olabiliyorlar. Sonuçta her şeyin pitbullunuzu nasıl eğittiğinize bağlı olduğu söyleniyor.

Pit bull’un medyanın insanların kafasında yarattığı sahte bir canavar olduğunu söyleyen Avukat Ahmet Kemal Şenpolat, pit bull’un diğer bütün köpekler gibi çok iyi bir ev köpeği olabileceğini dile getiriyor. “Önemli olan hayvanlara küçüklüğünde nasıl eğitim verdiğinizdir” diyen Şenpolat, medyanın pit bull vahşeti haberleriyle pit bull’u bir güç, bir silah olarak kullanmak amacıyla alan kişi sayısını arttırdığına ve köpeklerin bu tür insanların elinde yanlış yetiştirildiğine inanıyor.

Yasadaki “gibi” ne ifade ediyor?

Pit bull ve Japanese tosa dışındaki bir takım köpekleri ifade eden “gibi” acaba hangi köpekleri kapsıyor ve o köpeklerin tehlikeli olduğuna kim tarafından karar veriliyor? Türkiye’deki yasada ucu açık bırakılan bu ifade her an her köpeği tehlikeli sayabilecek konumda iken, değişik Avrupa ülkelerinde tehlikeli olarak kabul edilen köpeklerin listesi hayli uzun; Pit bull, doberman, presa canario, rottweiller, dogo of Bordeaux, bullmastiff, Neapolitan mastiff, Staffordshire bull terrier, tosa inu, fila brasilerio, dogo Argentina, İspanyol mastiffi, vasco, pastor mallorquin, bouvier of flanders (Belçika çoban köpeği), husky, chow chow, Alman çoban köpeği, danua, malamut, presa mallorquin, Tibet mastifi, Airedale Terrier, Akita İnu, İsviçre dağ köpeği, alano, samoyed, dev schnauzer, komondor, majorero, mastiff, pator de beauce, soxer, St.

Pitbull Yasağı

Bernard, cane corso, bull terrier, Pirene dağ köpeği, bergamosco, briard, Kafkas çoban Köpeği, Merama çoban köpeği ve siyah Rus terrieri.

Bir başka deyişle “gibi” ifadesiyle sadece medyadaki haberler dolayısıyla popüler hale getirilen pit bull’u değil, sevimli olarak gördüğümüz, evlerimizde baktığımız Husky ve St. Bernard gibi köpekler de anlaşılabiliyor.
“Sorun Pitbull’da değil onları dövüştürenlerde” başlıklı haberimizi okumak için tıklayın

Yasa’nın şifresi…

Yasanın çıkış tarihinden önce pit bull sahibi olanların elindeki köpekleri kısırlaştırmaları ve belediyelere kaydettirmeleri gerektiğini söyleyen Avukat Ahmet Kemal Şenpolat, bugüne kadar kaydettiren birini tanımadığını, hatta belediyede çalışanların bu hayvanı tanıyıp tanımadıklarını, böyle bir yasadan haberleri olup olmadığını merak ettiğini dile getiriyor. Yasaların uygulanabilmesi için öncelikle insanların, çalışanların bu konuda bilinçlendirilmesi ve katılımlarının sağlanması gerektiğini söyleyen Şenpolat, insanlar tarafından benimsenmeyen yasaların askıda kalacağına dikkat çekiyor. Hayvanları Koruma Kanunu’nun Ceza Kanunu yerine Kabahatler Kanunu’nda yer almasından dolayı cezaların paraya çevrileceğini hatırlatan Şenpolat, bu kanunun toptan değiştirilmesi gerektiğini ve Ceza Kanunu kapsamına alınması gerektiğini ifade ediyor. Kanunda yasak olmasına rağmen Eminönü, pet marketler ve internet sitelerinde pit bull satışının aleni bir şekilde devam ettiğini hatırlattığımız Şenpolat, “Hayvan satışında ciddi bir rant dönüyor, bu yüzden bunları durdurmak için gerçekçi çözümler ve cezalar üretilmeli” diyor.

Sonuç olarak yasada aksi yazmasına rağmen fiilen pit bull satışı sürüyor. Besleme ve satış konusunda fiilen herhangi bir engel bulunmuyor. Bu tür köpeklerin satışını ve bulundurulmasını engelleyecek herhangi bir birim de mevcut değil.

Bu yasa senden ne istiyor?

* Pit bull bulundurmanın bir kabahat olduğunu bilmeni, gerekirse kabahatinin bedelini ödemeni ve devlet bütçesine gereken katkıyı sağlamanı istiyor.

* Pit bull’un tipini tarif edemeyecek, yasadan haberi olmayan belediye çalışanlarına köpeğini kaydettirmeni istiyor.

* Yasak olduğu kanunda belirtilmesine karşın internet sitelerinde, Eminönü’de, pet marketlerde pit bull satan insanlara uymamanı temenni ediyor.

* Açıkçası bu yasa senden, AB yolunda atılacak göstermelik yasa adımlarına göz yummanı istiyor.

Yayınlanma Tarihi : 20.12.2012 23:13:00

Pitbull Yasağı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

59 Yorum Yapılmış "Pitbull Yasağı"

mert pitbul

Cevap Sayısı: 0
Hemserim beslemedigniz kopek hakkinda bos yorum yapmayin size suan kicimla gulyorum ben besledim ve belki hayatimda en sahibine sadik besledigim kopek irki pitbulun kanatlari altiba saklanyo diyen arkadas bos muhabbet yapma

2018-03-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sedat

Cevap Sayısı: 0
Korkak mıyız yoksa delikanlımıyız gel göstereyim

2017-09-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

KORKAKLAR BESLER

Cevap Sayısı: 0
Pitbull besleyen tanıdıklarımın ortak özelliği korkak olmalarıdır.köpeğin kanadı altına giriyorlar:))

2017-07-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

pinar arduc

Cevap Sayısı: 1
kopek sahibinden sahibi kopekten sorumludur. cocuk yetistirirkende bu boyledir. cocuklarimiz ne yazikki katil hayvan iskencecisi tecavuzcu yada hirsiz olmuyor mu ? suclu cocuk mu peki bence once toplum sonra aile suclu bu yuzden bence bu yasak karari yeniden degerlendirilmelu ve sahibiyle kopek kayit altina alinip incelenmeli sorun varsa yasak koyulmali

2017-07-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

Pisikopat

Cevap Sayısı: 0
Pitbull suçlu değildir sahibi suçludur fakat pitbull lar tamamen yasaklanmadıkça kötü eğitim bitmeyecek ölen masum insanlar masum köpekler bitmeyecek pitbull un çok asil ve itaat kar oldduğu doğru ama yasanklanmadıça vahşet bitmeyecek benim ve başka insanlarında evcil hayvanları var biz artık kedimizi bile tasma takıp gezdiremiyruz . pitbull lar bence yasaklanyalı çünkü ailelerimiz ve hayvanlarımız güvende ddeğil

2017-06-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

tuna utku

Cevap Sayısı: 1
hadi oradan, pitbull cinsi köpeklerin hepsi devlet tarafıdan uyutulmalıdır, internette binlerce video dolanıyor onun bunun bir yerini kapmış hayvan, başkasının köpeğini ısırmış bırakmıyor vb. bu hayvanın sahiplerinin de ruh sağlığından şüphe ederim çünkü normal bir insan potansiyel bir katille birlikte gezmek istemez

2017-05-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Serhat

Cevap Sayısı: 2
3 Aylık tiger pitbullum var ama gece ve ben yanında gittiğimde çok fazla havluyor ağlıyor bunun için ne yapmam gerekir artık komşularımı rahatsız ediyor(((((( ACİL ))))))

2017-04-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ziyaretçi

Cevap Sayısı: 0
Pitbullar sadık olabilir ama gidip akbaş çoban köpeği besle hem daha sadık hem daha sakin hemde ülkene ait bir türü çoğaltmış olursun

2017-02-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

deniz

Cevap Sayısı: 0
pitbullar cok sagdık kopektırler. tum suc sahhıplerındedır. suan kucuk yasta pkkya deasa gıden cocuklar var sızce pıtbull mu o cocuklar mı tum suc egıtımı veren kısıde. yasaklanmasın. yas sınırı ve egıtımıne bakılsın kısılerı. cok guzel ve muazzam bır dosttur. 4 yasında olan ve kımseye saldırmamıs hulk pıtbull var ınternetten bakın hersey o aptal sahıplerının sucu

2017-02-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

hakan

Cevap Sayısı: 0
pitbull şöyleymiş sahibi böyleymiş bilmem ne.ne kadar düşünceniz kıt yada bilerekmi böyle yorumlar yazıyosunuz.köpek iyiymişte sadıkmışta saldırdıgı zaman sahibinin dur demesini dinlemeyen sahibi tarafından atılan tekmelere aldırış etmeyen ve yine sahibinin kafasına bile vurdugu sopalara rağmen saldırıya devam eden sadık bir dost deilmi )) hem siz güç düşkünü olabilirsiniz siz böylesiniz diye kedisi olan küçük köpeği olan veya yanında kucagında bebeği olan çoçuğu olan bayanların bu tehlikeyle karışılaşmasını bile düşünmezmisniz evet düşünmezsiniz onu biliyoruz zaten.ayrıca yapısında varmış da bilmem ne iyi bende alım bi kaplan çıkıyım karşınıza parçalasın pitbulunuzu yapısında var diyelim.kötü kaplan olmaz kötü sahibi vardır diyelim.ne kadar bencilsiniz farkına varın bi.hem o kadarda itici görünüyosunuz ki bayanlarla ne yapcaksınız böyle bilemem.güçten hoşlanan adamı kadın severmi bi düşünün.

2017-02-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

burak

Cevap Sayısı: 0
pitbul alıp sadece kendim bakmak istiyorum 13 yaşındayım sizce besleyebilirmiyim acil cevap satın alıcam

2017-01-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

presacı

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşlar öncelikle herkeze selamlar;
pitbul evet koruyucu bir köpek ve sağlam bir yapısı vardır ama sonuçta bir yavru nasıl eğitilirse öyle devam eder siz küçükken sosyalleştirmezseniz ve boyna tut oğlum ,kızım veya bas oğlum diye alıştırırsanız köpek sadaketinden dolayı her tehdit gördüğü ve algıladığı insan cisim neyse artık saldırmak ve parçalamak ister şahsen kendimden bir örnek vereyim 5 adet presa canariom var yarışmalara ve showlara katılıyor üretip satıyorum ilk köpeğimi aldığımda yavrum 8 aylık olduğunda sahilde yürütüyordum ki herzaman sabah ,öğlen ve akşam yürütürüm pitbullu bazı arkadaşlar hep gelirdi dövüştürüyorlarmış niyetlerini anlamıştım ama tedbirliydim sonuçta birgün köpeklerini elinden kaçırmış gibi biz gezerken saldılar ve sonuçlarını görüncede saldıklarına pişman oldular herzaman onlarla oynamak istiyen 8aylık yavrum bir anda aslan kesilmişti ve yediği etlerin ve sporun hakkını sahibini ve kendini korurken gayet başarılı şekilde verdi diyeceğim kötü köpek yoktur kötü sahip vardır bu tarz köpekler ilerliyen yaşlarında kesinlikle tasmalı ve ağızlıklı şekilde gezdirilmelidir.kendi açımdan herzaman köpeklerimi öyle gezdirir ve oluşacak kötü sonuçlardan kaçınırım sizlere tavsiyem kendinize uygun köpek cinslerine odaklanın sadece hava olsun diye köpek türü seçmeyin hepinize kolay gelsin..

2016-10-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

tango

Cevap Sayısı: 0
amerikada yasiyorum ve pitbull mix kopegimle amerikadan turkiyeye tatil amacli seyehat etmek istiyorum. internette cok fazla bilgi kirliligi var. giriste bir sorun yasa miyiz, ya da ne yapmamiz gerek, gercek bir bilgisi olan varsa yardimci olabilir mi lutfen?

2016-09-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

ALperen

Cevap Sayısı: 1
Pitbull aşşırı sadık bır kopektır sızı korumak ıcın herseyı yapar fakat ınsanların 75i pıtbulu basska amaclar ıcın kullanıor dıger coguda yanlıs egıtıyor 3 pıtbulum var hurdacıyı bıle parcalamadılar sebebı benım emrımı bekledıler korkutup kacırdılar sadece NAsıl egıttıgıne baaglı sımdı eve 1 tane daha rednose getırcem KImse Kotu sanmasın pıtbul cok ıyı bır kopek kurekle dovuyorum gelıyor ozur dılıyor aH uzman kısıler beslesede artık rahat etsek

2016-09-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

sefa

Cevap Sayısı: 2
YASAK AYNEN DEVAM ETSİN BİRÇOK ÜLKEDE YASAKLANAN BİR TÜR OLDUĞU HALDE NASIL BESLİYORLAR ANLAMIYORUM.

2016-07-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

bull

Cevap Sayısı: 0
Güçlü görünümü olan büyük,iri ve sırf kas olan ve hiçbir canlıdan çekinmeyen korkmayan işte bu asıl pitbull köpeği cinsinin ismini söyler misiniz lütfen????????????

2016-06-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

İsimsiz

Cevap Sayısı: 0
Çok gereksiz bir yasak ve ben uygulandığını görmedim sadece yanında kimlik olması yetiyor (köpek içinde senin içinde) onun dışında birine saldırmadığı sürece hiçbir sıkıntı teşkil etmiyor

2016-06-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

ALİ

Cevap Sayısı: 0
14,15 yaşlarındaki çocuklar gezdiriyordu elinden kaçtı bizimde kurt tarzı köpek vardı gözümüzün önünde kafasını altını ısdı öldürene kadar bırakmadı ve öldü şikayet ettik bakmaya bile gelmediler bizim köpeğe yazık deyilmi :(

2016-06-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Samet

Cevap Sayısı: 0
Sokakta tasmasi ile gezdirdigim 2 yasindaki kurt kopegimi bir saat boyunca saldiran bir pitbulun agzindan alamadik. Cani yansada birakmadi.Veteriner kopegimi sadece 1 hafta yasatabildi. Pitbull cok tehlikeli hele etrafa hava atmak icin tasmasiz ve agizliksiz gezdirilenler. Simdi oglumla gezerken hep o aklima geliyor.

2016-05-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

betül

Cevap Sayısı: 0
e benim arkadaş ben besliyorum diyor nasıl oluyor

2016-03-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

azra aktaş

Cevap Sayısı: 2
pitbullun neden yasak hayla anlamıyorum keşke benimde olsaydı

2015-11-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

Avukat

Cevap Sayısı: 3
Pitbul beslemek suçtur. Yargılanmak ve hapise girmek istemiyorsanız beslemeyin.

2015-09-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

Eren

Cevap Sayısı: 1
Pitbullar hibrit tür olduğu için çoğu hibrit türde olduğu gibi gen bozukluğuna sahiptir (bkz katil arılar)ve bu nedende özürlü gibi davranırlar ve aşırı saldırganlardır. Yasaklanmaları gayet mantıklı ve doğru bir karar

2015-08-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

efehan tunç

Cevap Sayısı: 0
diyelik yolda birini ısırdı ve adam veya çocuk öldü nasıl vereceksiniz bunun hesabını direk ceza evine atarlar sizi köpeğide vururlar değermi buna bu hayvanı beslemek akılsızlıkdan başka bişey değil

2015-06-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

gokhan

Cevap Sayısı: 0
simdi var olan pitbullara isliyor mu bu yasa? 6 ay once doganlara isler mi o da suc mu?

2015-06-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

pınar

Cevap Sayısı: 0
pitbulları cok severim begenirim adam akıllı emniyetli bi şekilde beslenirse neden beslenemesinki?? tasmasını cıkartıp gezdiren insanlar var onlar yoruldugu ıcın cıkarıyolar mutlaka agızlıkla gezmeli..

2015-04-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

yiğito

Cevap Sayısı: 0
benim arkadaşım pitbull sahibive bende alıcam bu köpeği saldırgan yapan şey aslında sahipleridir bunu hiç unutmayın bu yorumu ben yani 11 yaşındaki çocuk yapıyo ve şu ana kadar çok köpek besledim yani kötü köpek yoktur kötü köpek vardır

2015-04-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

tufan

Cevap Sayısı: 1
ona bakılırsa bütün köpekler yasak olsun

2015-01-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Cengiz

Cevap Sayısı: 0
Bu hayvanın doğasında ısırdığı yeri parçalamak var tabi sahibi olanlar uysal oldugunu söylüyor. Sokakta gezdirirken milletin köpeğinizden tırsması size zevk veriyor anlıyorum. Çok iyi bir hayvan sever ve hayvan besleyen biri olrak söylüyorumki. Bu cinslerin beslenmesi tamamen yasaklanmalı. Gidin egolarınızı başka şekilde tatmin edin milleti korkutarak değil.

2014-12-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

serhat

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşlar kötü köpek yoktur kötü sahip vardır herkez için değil tabide köpekle yakından ilgilenmek her zaman yanında olmak iyidir alıp sokağa atmak kötüdür.

2014-11-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

celal

Cevap Sayısı: 0
Bence pitbulların yasaklanması birhata çokiyibir köpek o yasa kaldırılmalı

2014-10-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

ERO KRAL

Cevap Sayısı: 1
YANİ PITBUL BESLEMEK YASAK MI ANLAMADIM

2014-10-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Savaş

Cevap Sayısı: 0
Eren kardeşim. Düşünceniz bir yere kadar doğru. Taki başkalarına zarar verinceye kadar. Bu da hayvanların kabahati değil, sahiplerinin karakterini aynen kopyalamaları, siz anladğıma göre kanunlara riayet eden, zamanında bakımını ve kontrolünü yaptıran, belediyeye bilgi veren ve takip ettiren, beslediğiniz yerde kaç kapı varsa hepsine DİKKAT KÖPEK VAR UYARI YAZISI ASAN, bunları yapmayanların cezasının 4343.-- TL olduğunu bilen,başkalarına zarar vermemesi için azami gayreti sarfeden bir arkadaşımızsınız. Ama takdir edersinizki herkes sizin gibi kanunlara ve çevresine saygısı yok.

2014-09-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

eren

Cevap Sayısı: 0
Köpek beslicekseniz pitbull alıcaksınız kardeşim diğer köpeklerin yediği her lokma yemek haram eve hırsız girse ilk kaçıcak olan o sevdiğiniz süs köpekleriniz olucak asıl sizin sevdiğiniz köpekler aciz zayıf ve işe yaramaz köpeği sana dost olsun mülkünü korusun diye alıyosun yanlış anlamayında bu küçük köpek gezidren veya golden gezdiren adamlara biz kıımızla gülüyoruz rezillik kardeşim valla rezillik pitbull doberman candır dosttur arkadaştor

2014-09-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

Savaş

Cevap Sayısı: 0
Dün akşam bir pitbull saldırısına uğradım. Sahibi her zamanki gibi aslında çok uysaldır çok evcildir gibi teranelerle beni yumuşatmaya çalıştı. Fakat saldırıya uğrayan bendim, dolayısıyla ben tepkiyi köpeğe değil sahibine verdim. Çünkü BAZI KENDİNİ BİLMEZLER KENDİNDE OLMAYAN GÜCÜ BENLİĞİNDE HİSSEDEBİLMEK İÇİN BU HAYVANLARI BESLİYORLAR. Bir nebze de olsa tatmin oluyorlar. Lütfen hayvanlaşmayalım, İNSANLAŞALIM. Bazı kişiliksiz kişiler hayvan dostu olalım derler, benim kadar hayvanları seven (göstermelik değil özde) hayvan sever olmadıklarını da biliyorum.

2014-09-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

mete

Cevap Sayısı: 0
Hangi ülkelerde yasak türkiyeden koreye götürebilirmiyim pitbulumu

2014-08-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

Eren

Cevap Sayısı: 0
Toplatilip yakilmali diyen cani bence sen yakilmalisin isyanlariniz bu hayvani ortadan kaldirma yonunde degilde sahiplerini bilinclendirme yonunde olsa tum sorunlar cozulur hayvanlari suclamayi birakin artik o mntikla giderseniz ayilarda insanlari oldurebiliyor onlarda toplansin o zamn bir egitmen olarak pitbull en itaatkar ve en sadik irklardan biridir ayni zamandada silah gibidir nereye sikarsan oraya gider tum sorun hayvanlari kotu emellerine alet edenlerde

2014-07-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

Mustafa Ali

Cevap Sayısı: 2
Pitbullu sevmeyen insan 99 ya korkaktır ya da cahil.Ben de sizin dış görünüşünüzü ve kişiliğinizi beğenmediğim için sizi öldürme hakkına sahibim o zaman.Her canlının yaşama hakkı vardır ve siz kimsiniz de bu hakka karışıyosunuz.

2014-07-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

İsa Başak

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşlar bundan 2 ay önce ingiliz cocer yani bir süs köpeğinin saldırısına uğrayan bir kadın gördüm ve ben 2 tane pitbull sahibiyim ve herzaman insanlarla iç içeler birisine havladıklarını bile görmedim...tamamen yetiştirmeye bağlı bence...

2014-06-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Baran

Cevap Sayısı: 0
HOCAM SİZ ARIZALIMISINIZ? KÖPEK SALDIRDI DURDUK YERE. YOK BİLMEM ŞÖYLE YETİŞTİRMİŞ YOK BÖYLE YETİŞTİRMİŞ. ONLARCA ZARARSIZ HAYVAN VAR NEDEN Pitbull GERÇEKTEN ÇOK ACIMASIZ VE KENDİNİZİ TATMİN EDEN İNSANLARSINIZ. BENİM KARDEŞİMİ NERDEYSE PARÇALIYORDU AMA SİZİN UMRUNUZDA MI. ŞERREFSİZLER

2014-06-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

pittbulll köpekleri toplatıp yakılmalı

Cevap Sayısı: 1
Hayvansever biri olarak bu ırk köpegi beslicegime domuz beslerim daha iyi hic bir estetik görünüşü yok bu hayvanlarda .

2014-06-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Aydoğan

Cevap Sayısı: 0
Siz çoğugunuzu nasıl yetiştirirseniz öle olur çalışkan terbiyeli saygılı olur piskopat kavgacı hırsız dolandırıcı sahtekar hapçı serseri olur kimse anasından serseri veya terbiyeli doğmaz nasıl yetişirse öyle olur pitbul degil hangi köpeği isterseniz verin en uysalını saldırgan yetiştiririm tasmasız gezdiremessin goldenler mesela daha saldırgandır bende pitbulda goldende var pitbulu tasmasız gezdiriyorum her yere gidiyoruz kimseye sokakta hiç bir köpege kediye saldırmaz kendine saldıran olmassa tabii ama golden sokakta kedi köpek bisiklet motor ne varsa peşinden koşturuyor o yüzden tasmasız gezdiremiyorum yani iyi yetiştirilmesede egitim verilmesede saldırgan yetiştirmesseniz köpeginizi başka köpekler dögüştürmesseniz vahşi olmazhele pitbullar gücünü bildikleri ve zeki oldukları içinkendisine saldıran olmadıgı sürece kimseye saldırmaz

2014-05-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Deniz

Cevap Sayısı: 0
O kadar farklı cins köpek varken neden Pitbull? Sen kendini güvende hissetmek isterken başkalarının hayatını neden riske atıyorsun? O zaman silah ta serbest olsun. sonuçta sahibinin kullanım amacı ortaya çıkıyor ne farkı var? hayvan sevgisine bağlarsanız bende bengal kaplanı besleye bilir miyim? O da hayvan sonuçta. Haberleri okuyun kaç çocuğun insanın ölmesine, ayağı kesilmesine neden olmuş. kusura bakmayın senin hayvan sevgin bana dolaylı da olsa zararı varsa, ben gerekli makamlara şikayetleri yaparım. Silahla gezebilmek, yada kaplanla gezebilmek özgürlük mü?

2014-05-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

nevra

Cevap Sayısı: 0
sokakta ki insanlar herhangi bir sokak köpeği görünce dahi sanki dinazor görmüş gibi korkarak kaçmaları ne acı..oysa ki en tehlikeli canlı İNSANçocuklarına haywan sewgisini öğretmeden yetiştiren ebeveynleri toplatın benim de american pitbullum war sadece ırkı bu..yetişme şekli dolayısyla ew kedisinden farkı yok türünden dolayı yargılanmaları kadar saçma sapan bişey duymadım goldenlarda bile saldırganı war.yetiştirmeyle alakalı bir durumsa eğer (ki öyle zaten)o köpekleri değil onları böle yetiştiren wahşi sahiplerini toplatın ABye uyum sağlama çabasıyla-werilen para cezalarıyla dewlete para aktarımı için yaptıkları bu bilinçsizce yasakları-şikayetseveleri kınıyorum..

2014-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

serkan

Cevap Sayısı: 0

2014-05-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

Pitbull Sahibi Olmayan

Cevap Sayısı: 0
Pitbull besleyen arkadaşlar güzel yanından bakmış olaya ama asıl sorun bu köpeğin sahibi olmayan ve sokakta yürürken veya bisiklete binerken bir anda kendisini kovalamaya başlayan bir pitbull un saldırısına uğrayan insanlara ait. Sen sahibi olduğun için sana hava hoş olabilir ama ben bir pitbull ile karşılaştığımda Allahım inşallah sahibi bunu güzel yetiştirmiştir, dövüştürüp kudurtmamıştır diye dualar edip tırsmak zorundamıyım. Bana veya çoluğuma çocuğuma saldıran sahibi tarafından başı boş bırakılmış bir köpeğin sorumlusu kim olabilir, ondan sonra sahipleri gelip klasik kelimeyi kullanıyor yaa aslında benim köpeğim kimseye saldırmazdı sen güçsüzlüğünü, acizliğini tatmin edeceksin diye, ben huzursuzluk çekemem arkadaş. Ararım polisi belediyeyi gerekli işlem yapılana kadar da takipçisi olurum, kapı gibi kanun var. Sonra sen düşünürsün.

2014-04-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

mustafa

Cevap Sayısı: 1
beslemedigim ırk kalmadı pitbull kadar sahibine düşkün itaatkar bir ırkdaha tanımıyorum bir kaç kendini bilmez tarafından asılsız saldırgan laf çığırtkanlığı yapan kişilerce kötü damgası yiyen bu hayvanlar kesinlikle masumdur vicdanı olan herkese sesleniyorum lütfen ön yargılarınızdan kurtulun bu ırkında yaşamaya ve çogalmaya hakkı var

2014-03-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

Salih

Cevap Sayısı: 0
kardeşim konuşurken düşünmeden konuşur bazı insanlar ama burda görüyorum ki bazıları düşünmeden yazadabiliyormuş bu kişilere soruyorum pitbull besledin mi ? hayır
lan olum ne konuşuyon o zaman besle buyut yetistir aldigin sonucun farkina varirsin o sadece bi kopek irki ne verirsen onu alir antreman yaptirirsin gelistirirsin hirslandirirsin dovusur her kopek irkinin dovustugu gibi bir guzel yani vardir vazgecmesi diger kopeklere gore daha uzun sureyi almasi gibi ha dersen kardes ben onu yetistiremem egitemem ben ufak tuyluler varya onlari seviyom pitbullunda neyini seversiniz bilmiyom o zaman bilmedigin işlere karışmiyacan parazit yapmiyacan herkez kendine gore it besler kopek bogusu sahip tarafindan yapilir kopek tarafindan degil polisin askerin silahiyla hirsiz veya katilin belindeki tabanca gibi

2014-02-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

çağlar

Cevap Sayısı: 0
pitbul candır.

2014-01-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

selahattin altın

Cevap Sayısı: 0
Bu dünya tüm can taşıyanların ortak mülküdür .Paylaşmaya yanaşmayan tek tür tanıyorum. oda insan .
Bir pitbull u evlat edinen onun ne kadar doğaya yakıştığını anlıyabilir .sevgiyi,enerjiyi,duygusallığı,inatçılığı-savaşçılık-onda bizzat görebilir .onun bir pitbull olduğunu unutmayalım.fıtratı gereği neyse onu yapar.tavuk ,kaz gibimidir ?

2013-08-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

SEVGİ

Cevap Sayısı: 1
Bu zavallı hayvanların böyle damgalanması çok üzücü..Evet saldırgan olanları da var ama bu nasıl yetiştirildiği ile alakalı.Besleyen arkadaşlarım var ve goldendan farkları yok

2013-08-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

Caner

Cevap Sayısı: 0
Her canlı sevmeyi ve sevilmeyi hak ediyor saldırgan olması köpeğin değil eğitmenlerinin ve ya sahiplerinin suçudur . Huzurlu yaşam kardeşim pitbull attack yazdığın yere pitbulla ilgili daha farklı birşey yazsan güzel eğitilmiş bir çok pitbull var , ben senin sahibin olsam ve senin ruh halini bozsam sende köpekler gibi çıldırırsın .

2013-07-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

egemen

Cevap Sayısı: 1
Pitbull medyanın canavar haline getirdiği masum bir canlıdır. Acıya karşı toleranslı oluşu ona spastik engelli rehabilitasyon merkezlerinde kullanılan bir rehabilite köpeği unvanı kazandırmıştır. Eğitilebilirlik yüzdesi mükemmele yakındır. Birçok ırka göre daha sabırlı ve uysaldır. Dünya medyasının oyuncağı haline gelmiş olması acıklı bir durumdur. Birçok ırkın kayıtlara geçmiş ısıtma yüzdesi Pitbulldan daha yüksektedir. Yasağın bir önyargı olduğunun anlaşılması an meselesidir.

2013-06-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

icoul

Cevap Sayısı: 0
sayın redd adlı kullanıcı bence cok gereksiz konusuyorsun sen elmayı sevcen diye elmanında seni sevicegi yoktur her insan kendi bünyesine göre köpek alır ve bakar bundan zevk alır yani senin yazdıgın cok bos seyler ve burda bir konuda dikkat çekmeliyim arkadaşlar köpeği dövüştürmeyin ve onu dövmeyin bunları yaparsanız işte o zaman en sadık dost pitbulldur çünkü bu köpek sahibine aşık oluyor diğerleri gibi salak değil bilginize

2013-06-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Huzurlu Yaşam

Cevap Sayısı: 0
Google a pitbull attack yazıp görsellere baksanız yeterli aslında

2013-06-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

BERRİN ÇETİN

Cevap Sayısı: 0
benim oğlumda insan canlısı 2 yaşındaki çocuklar bile yanında yani dünya tatlısı ve sosyal ne istiyorlar bu hayvanlardan onlara kötü davranan insanları cezalandırın ne verirsen onu öğreniyorlar onlar diğer hiçbir hayvandan farklı değiller bütün hayvanları seviyorum ve hiç birisine zarar gelmesini istemiyorum..

2013-05-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

veysi

Cevap Sayısı: 0
şu an yanımda duran boynumu yalayan kızım hakkında kötü fikirlerini yazanları kınıyorum o benim ve ailemin en cesur korumasıdır insanlarda görmediğim sadakat ve sevgiyi onda buldum.

2013-05-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

redd

Cevap Sayısı: 0
bir canli olmasina karsilik cok gereksiz bir canli.kendi egolarini tatmin etmek icin sahiplenilen bir kopek.yasak olayinada karsilasmadim halen bu kopekler yetistirilmekte ve etrafa dehset sacmaktadir.kendimde bir kopek besliyorum fakat bu tur kopeklerin dolastirilmasi ( ozellikle tadmasiz ) beni cok rahatsiz ediyor.bence yasayla birlikte bu tur kopeklerin toplatilmasu gerekiyor.

2013-04-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

Admin

Cevap Sayısı: 1
Pitbull Yasağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Pitbull Yasağı konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

2013-01-28 / Kullanıcı oyu: 4,5
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Pitbull, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Nisan - 2018